Mik az égetett tészta hozzávalói, hány fokon és meddig kell sütni, milyen sütemények készülnek égetett tésztával? Hogyan készül az égetett tészta?
Az égetett tészta hozzávalói
Az égetett tészta elkészítéséhez csupán 6 alapanyagra van szükség, ezek:
Az égetett tészta elve
Égetett tészta készítésekor kis mennyiségű tésztába nagyobb mennyiségű vizet zárunk be és tojásokkal dolgozzuk el. A sütéskor a víz gőzzé alakul és felfújja a tésztát. A gőz távozni igyekszik a tésztából és üreget hagy maga után, így egy könnyű, sokoldalúan felhasználható tésztát kapunk.
Az égetett tészta készítése
- A folyadékot – vizet és / vagy tejet – tedd vastag fenekű lábasba és szeleteld bele a vajat vékony csíkokban. Add hozzá a sót, a kristálycukrot és közepes hőmérsékleten melegítsd forrásig. A víz felforrása és a vaj elolvadása nagyjából egy időben történjen, ezért is kell a vajat kis darabokban a vízbe tenni.
- Ha a vaj elolvadt és a víz is forr, vedd le a lábast a tűzről és a korábban átszitált lisztet egyszerre öntsd bele. Kezd el lassan, majd erőteljesebben keverni a tésztát. Ha a liszt magába szívta a vizet tedd vissza a tűzre a lábast és fakanál segítségével dolgozd tésztává, amíg össze nem áll a lábas falától elváló masszává. Alacsony hőn fakanállal 1-2 percen át végezz vágó mozdulatokat a tésztán, így levegőztetve, szárítva azt.
- Vedd le a tűzről a lábas és hagyd egy kicsit hűlni, hogy a tojás, amit hamarosan hozzáadsz ne csapódjon ki. Célszerű átrakni a tésztát egy másik, hideg keverőtálba.
- A már nem forró tésztához egyesével kell adagolni a tojásokat. Adj a tésztához egy tojást, dolgozd bele alaposan, majd jöhet a következő tojást, dolgozd bele és így folytasd, míg elfogynak a tojások.
- Olajjal (a vaj odaég a sütőlemezre) vékonyan megkent sütőlemezre adagold a tésztát. Ezt teheted kanál segítségével vagy habzsákot használva.
Az égetett tészta sütése
Most már tudod, hogy hogyan készül az égetett tészta, de nagyon fontos a sütés is a tökéletes végeredményhez!
- Ha magas égetett tésztát szeretnél kapni, akkor a sütést a tésztát 10-15 percen át 210-220 fokos sütőben süsd. Ha a tészta eléri a kívánt, végleges térfogatát, formáját vedd vissza a sütési hőfokot 180-200 fokra és süsd aranysárgára a tésztát 15-20 perc alatt. A sütés végén a sütőajtót résnyire nyisd ki, hogy a pára távozni tudjon a sütőből. Ez a módszer akkor ajánlott, ha a tészta azonnal fogyasztásra kerül majd.
- Ha hosszabb ideig eltartható, nem azonnali fogyasztásra készíted az égetett tésztát, akkor 180-200 fokra előmelegített sütőben állandó hőmérsékleten 30-35 perc alatt süsd meg a tésztát és a sütés végén 1-2 percre szintén nyisd résnyire ki a sütőajtót, hogy a tészta tudjon száradni.
Égetett tésztás sütemények
- Képviselőfánk: Magyarországon igen kedvelt sütemény. A ketté vágott csillagcsöves habzsákkal formázott fánkokat krémmel és habbal töltik, majd az égetett tészta tetejét porcukorral szórják.
- Eklerfánk: szintén csillagcsöves habzsákkal formázott égetett tészta hosszúkás formával, ketté vágva és töltve.
- Krokambus: pici gömb alakú töltött fánkok gúla alakban rendezve és cukorszirupba mártva.
- Profiterol: töltött fánkok égetett tésztából édes mártással leöntve.
- Churros (csurrosz) vagy tulumba: forró zsiradékban kisütött csíkos hosszabb-rövidebb csíkok.
- St. Honoré torta: leveles tészta alapon, égetett tésztából készült gyűrű és pici töltött fánkok.
Tanácsok égetett tészta készítéséhez
- Az égetett tészta a benne lévő víztől ropogósabb, a tejtől lágyabb ízű lesz.
- Vastag falú edényben kisebb az esélye annak, hogy a tészta leégjen.
- A tűzről levéve akár egy tálas mixert is segítségül lehet hívni, hogy a tojásokat jól beledolgozza a tésztába.
- Habzsák hiányában egy erős nejlonzacskó segítségével is formázhatóak fánkok a sütőlemezre nyomva.
- A kész fánkok fagyaszthatók.